על המכינה

במכינה אנו פועלים להכין את הבחורים לחיים בכלל ולשירות הצבאי בפרט,

אנו נותנים לתלמידים כלים בשלושה תחומים עיקריים:


א. הכנה לשירות צבאי

משמעותי בצה"ל:

מתוך הבנה כי ההתמודדות והאתגר הראשון העומד בפניו של בוגר י"ב במדינת ישראל הוא השירות הצבאי, בנתה המכינה תכנית הכנה לצבא ע"מ להכשיר את הבחורים לשירות הצבאי, הן בפן הפיזי והגופני- הכולל שלושה מד"סים בשבוע (מד"ס כושר גופני, מד"ס כושר קרבי ומד"ס בריכה)- והן בפן המנטלי- הכולל שיעורי הכנה לצבא, ערכים ומורשות קרב, ושיעורים בהיסטוריה של עם ישראל.

מלבד זאת עוברים הבחורים סדרות ניווטים ברחבי הארץ.


ב. העצמה אישית ואישיותית:

שנה זו- שבה מגיע ומתפתח הבחור במכינה- הנה גשר בין חייו כמתבגר, לחייו כבוגר, שנה שהיא כמעין 'פסק זמן' שבה הוא יכול, צריך ונדרש לחשוב: מיהו? מהם רצונותיו ושאיפותיו מעצמו? וכיצד הוא רוצה לעצב את חייו?

אנו במכינה עומדים לצדו של הבחור בשנה מכוננת זו, במעבר על גשר זה: מסייעים, תומכים, מייעצים, ובעיקר מעצימים את הבחור בבחירת דרכו, ובהנחת האבנים הראשונות לסלילתה.

כל זאת ע"י שיחות אישיות מרובות, סדרות שיעורים בנושא מנהיגות אישית, וזוגיות, טיולים וסיורים להכרת נופי הארץ, למפגש עם מורשת העם והאוכלוסיות בחברה הישראלית.

גם ההתנהלות השגרתית במכינה מתנהלת מתוך עקרונות אלו, תוך שימת דגש על העברת האחריות על חייו לידי הבחור. ממניעים אלו,  אצלנו במכינת 'אורות' הבחורים מכינים את ארוחת הבוקר וארוחת הערב, הם מנקים את חדריהם ואת המכינה כולה, הם מכינים את השבת, ועוד. לכל בחור יש משימה ותחום אחריות אישית.  


ג. בנין אמוני ותורני:

מקד"צ 'אורות' הינה מכינה שבית המדרש הוא לב לבה.

מאידך, אין רף מוגדר של מידת הדתיות הנדרשת מבחור הרוצה להתקבל. הקבלה למכינה הנה על סמך ראיון והכרות אישית בלבד, ולא על פי המראה החיצוני של הבחור, הנראה דתי יותר או דתי פחות. במכינה בונים הבחורים את עולמם האמוני והתורני, הן בשיעורי אמונה מגוונים, הן בשיעורי גמרא, והן בשיעורי הלכה. אט אט במהלך השנה מתחילים הבחורים 'להתאהב' בתורה, כל אחד בדרכו המיוחדת ובקצב במתאים לו.


ההתקדמות האישית של הבחורים במכינה הינה פרי של 3 מאמצים עיקריים:

סבלנות אין קץ, יחס אישי ושיחות אישיות מרובות, והעברת מרכז האחריות מן הסובבים (הורים, מחנכים, חברים וכד') אל הבחור עצמו.


  • סבלנות: למרות שהיעדים במכינה מוגדרים באופן חד משמעי, ומסגרת הנהלים וסדר היום ברורים לכל הבחורים- ועל כך אין ויתור- מכל מקום קיימת סבלנות אין קץ באשר לקצב ההתקדמות והעמידה באותם יעדים וסטנדרטים. סבלנות זו מאפשרת לכל בחור 'לעכל' את הערכים שאנו דוגלים בהם בקצב שלו, דבר המאפשר וגורם להתקדמות הבחורים.
    יחס אישי ומשפחתיות: כל אדם, ובטח הבחורים שמגיעים אלינו, זקוקים ליחס וטיפול אישי כדי 'לצמוח'. אנו משקיעים בכך מחשבה רבה, זמן רב ואנשי צוות חינוכי מרובים ביחס למס' הבחורים. כל הגורמים הללו יחד יוצר בסיס אישי ואוירה משפחתית וחינוך פרטני, שמאפשרים לכל בחור להתקדם מן המקום שבו הוא נמצא, בקצב המתאים לו, עם 'המזון' המתאים לו.
    אחריות: אחרי שנים שבהם האחריות הייתה על כתפי כל הסובבים אותם חוץ מעל כתפיהם שלהם, אנו מעבירים בהדרגה את האחריות אל הבחורים, ע"י שיחות על אחריות ותחומי אחריות, פעילות המאפשרת נטילת אחריות, הגדרות תפקידים לכל אחד מן הבחורים ומשימות המוטלות על כתפיהם בבחינת 'מי שטרח..יאכל..'. העברת האחריות מעוררת את החשיבה העצמית והרצון לקחת אחריות על עצמם להתקדם, כפי שאכן קורה.

אנו במכינה חרטנו על דגלנו את הסיסמא 'תשאף, תגיע גבוה'.

ואכן זהו יעודנו: לעזור לך להצמיח שאיפות ולהגיע הכי גבוה שרק תוכל.

אם כל הנכתב לעיל מדבר אליך, אם אתה בחור בעל מוטיבציה, אם אתה מחפש מקום משפחתי, מגובש עם הרבה יחס אישי וסבלנות, אם אתה צריך את הקצב שלך להתפתח, לצמוח ולגדול- מקומך איתנו, במכינה הקדם צבאית 'אורות' בבית מאיר.